Publieksprijs 2026 voor “De straat is me vader”
In een spannende ontknoping van de publieksstemming is “De straat is me vader” van Hille Hoogland en Jan Muiser uitgeroepen tot winnaar van de publieksprijs 2026. Tot het laatste moment bleef het verschil klein, maar uiteindelijk koos het publiek overtuigend voor deze film.
Het publiek koos overtuigend voor de documentaire “De straat is me vader” van Hille Hoogland en Jan Muiser. Een film die niet alleen raakt, maar ook iets in beweging zet.
De film laat zien hoe jongeren in Amsterdam op steeds jongere leeftijd in aanraking komen met criminaliteit en verleidingen van de straat. Vanuit het perspectief van een schooldirecteur en ervaringsdeskundigen wordt zichtbaar hoe ronselen werkt, welke druk jongeren ervaren en wat er nodig is om daar tegenwicht aan te bieden. Daarmee verbindt de documentaire de harde realiteit van de straat aan concrete interventies en perspectief.
Juist die combinatie maakt indruk. Publieksreacties bij de stemronde omschrijven de film als “realistisch”, “puur” en “eerlijk” – een documentaire die “grijpt bij de keel” en “tot in de kern raakt”. De urgentie van het onderwerp wordt breed gevoeld: dit gaat niet alleen over een groep jongeren, maar over de toekomst van de stad als geheel.
Tegelijkertijd wordt de film gezien als noodzakelijk en hoopgevend. Stemmers benadrukken dat dit een thema is dat “meer aandacht verdient”, en waarderen dat de film niet blijft steken in problematiek, maar ook laat zien dat verandering mogelijk is. De inzet van professionals en ervaringsdeskundigen, en het perspectief op weerbaarheid, maken dat de film ook richting geeft. Ook filmisch oogst de documentaire veel waardering. Reacties spreken over “sterk camerawerk”, “journalistiek goed opgebouwd” en een overtuigende balans tussen inhoud en vorm.

